Jak vyčistit dýmku
Stejně jako u řady jiných věcí, i o dýmku je potřeba se starat, což především znamená ji po každém kouření vyčistit. Nevíte, jak na to? Poradíme.
Čistit až po vychladnutí
Dýmka se po každém kouření musí vyčistit, a to zásadně po jejím vychladnutí. Je to důležité, jinak dojde k jejímu poškození. Z dýmky opatrně vyklepeme popel, oddělíme náustek od hlavičky, abychom se čistícími kartáčky dobře dostali do kouřového kanálu a mohli odstranit tabákový kondenzát. Při čištění lze použít speciální dezinfekční roztoky, k dispozici jsou i čistící spreje.
Uhlíková vrstva v hlavičce je důležitá
Vnitřek hlavičky se může vyčistit tzv. výhrubníkem, a to jednou za čas v případě, kdy se v hlavičce vytvoří zapečená vrstva. Nikdy ji však neodstraňujeme až na samotné dřevo, jelikož v hlavičce při kouření vzniká uhlíková vrstva, která chrání její vnitřek před prohoříváním (propalováním) dýmky. Uhlíková vrstva v hlavičce by ale neměla být silnější než jeden milimetr.
Hlavičku fajfky lze také jednou za čas navoskovat, aby neztrácela svůj prvotní lesk, náústek je možné „nablýskat“ pomocí leštěnky. Řadu pomůcek najdete v kategorii nazvané Údržba dýmky a to i včetně praktických souprav na udržování dýmek.